Major Seminary Staff

Fr Albert Buhagiar | Rector

(+356) 2145 5497/8 ext. 1101 [email protected]

Fr Albert Buhagiar was ordained on the 2nd of July 1993. He began his pastoral ministry as vice-parish priest of Gzira and, subsequently, vice-parish priest of Zejtun two years later. In 1996 he was appointed as Personal Secretary to Archbishop Joseph Mercieca. During this period he also served in the parishes of Marsaskala and Hal-Luqa. In 2002, he was named as parish priest of Siggiewi. In 2012 he was then named as parish priest of Mosta. Archbishop Charles J. Scicluna nominated him as Rector of the Archbishop’s Seminary in September 2016.

Fr Mark Sultana | Resident Spiritual Director

Fr Mark Sultana was ordained on the 1st September 2000. He began his pastoral work in Mġarr. In October 2001 he began reading for a Licentiate in Philosophy and a Doctorate in Philosophy from the Pontifical Gregorian University in Rome. In 2005 he began lecturing in philosophy and theology at the University of Malta. In 2008 he was also appointed Director of the Pastoral Formation Institute and Prefect of Studies at the Archbishop’s Seminary. He has also served in parishes in Isla, Ibraġ and Swatar.

Fr Sebastian Caruana | Spiritual Director

[email protected]

Fr Sebatian Caruana was ordained on the 29th of June 1997. He began his pastoral ministry as a vice-parish priest in Ħaż-Żebbuġ. In 1999 he went to Korca, Albania on missionary work. Back in Malta, in January 2002 he began to serve as a vice-parish priest in Ħaż-Żabbar and in December was made parish priest of the same parish. In 2015 he was appointed as a resident spiritual director at the Archbishop’s Seminary. In 2016 he began serving as parish priest of Mosta while still continuing his ministry at the Seminary as a visiting spiritual director.

Other Staff

Fr Charlon Muscat | Vocations Director

[email protected]

Fr Charlon Muscat was ordained priest on the 3rd of July 2013. In September 2014 he was appointed as the Director for the Diocesan Vocations Centre. Apart from this he also serves as a spiritual director at the Minor Seminary School. He also serves in the parish of Ħad-Dingli.

Fr Stephen Magro | Propaedeutics director

+356 21455497/8 ext 1104 [email protected]

Fr  Stephen Magro was ordained priest on the 3 July 2011.  He continued to serve at  St. Lawrence Parish, Vittoriosa where he had been as a deacon . In September 2013 he started to serve as the school Chaplain of the Minor Seminary. In 2014 he was appointed Propædeutics Director.

Rev. Prof. Paul Galea | Psychologist

+356 21808756 [email protected]

Rev. Prof. Paul Galea is the Seminary’s psychologist and was ordained priest on the 21 April 1979. He served in Christ the King Parish, Poala between 1979-1996. He studied at the Pontifical Gregorian University, Rome and the Loyola College, Maryland, USA. He currently serves his ministry at St. Pius X Parish, St. Lucia since 1996.

Fr Alex Refalo | Pastoral mentor

+356 21556184 [email protected]

Fr. Alex was born in Gozo and was ordained on the 27th of June 1987 at the Gozo Cathedral. He continued his studies in Rome. Between 1996 and 2007 ministered as spiritual director at the Sacred Heart Gozo Major Seminary. Between 2007 and 2012 he served as Parish Administrator at Sacred Heart Parish Church, Fontana, Gozo and respectively as director of the the Propædeutic Year. In 2012 he returned to the same previous post as seminary spiritual director. He also teaches Spiritual Theology at the Sacred Heart Seminary.

Msgr Vincent Deguara | Resident Confessor

+356 21455497/8 ext 1106 [email protected]

Msgr Vincent Deguara  is the residential confessor at the Archbishop’s Seminary. He was ordained on 7 April 1962 and his first assignment was as an Assistant Parish Priest in the Parish of St. Sebastian in Qormi. On 17 March 1969 he was named Parish Priest of the same parish where he remained till 11 September 1988 when he was asked to serve as Spiritual Director of the Major Seminary by Archbishop Mercieca. He served this ministry until July 2013 and currently serves as residential confessor at the same Seminary.